FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

Nejlepší filmy 2014

| Aktuálně
06. 01. 2015 |

Štěpánka Ištvánková

Hraný film:

Mami! (Xavier Dolan)

Nádech…

Dokument:

František svého druhu (Jan Gogola, ml.)

„Přírodopisně“ podrobný, a díky tomu částečně ironický, komentář Rímského, který však nijak neohrožuje pozitivní vyznění tvůrčí činnosti jednoho člověka. Vše pečlivě vizuálně zarámováno a připraveno k diváckému odběru. Rozhodně stojí za doporučení.

Seriál:

The Knick (Steven Soderbergh)

Kokain, vášeň a krev co teče dál, než si dovede vaše babička vůbec představit. Ale ne jen tak z plezíru. Vše je pečlivě promyšleno – scenáristicky, kameramansky, hudebně, herecky… a dostává se pod kůži. Doslova.

Animovaný film:

Hipopotamy (Piotr Dumala)

Lidsky nelidské, křehké a temné. Dumala dokázal zachytit postapokalyptický výjev problematiky společenství.

Experimentální film:

L Jacques Perconte)

Ve spolupráci s Leosem Caraxem (a Van Goghem na drogách) vytvořil Jacques Perconte žlutou cestu k rozednění. Ponor do hloubky skrze rozklad.

Událost:

Fest Anča

Silná skupina žilinských „inspirativců“ Truc sphérique se snaží o víc než jen záchranu jednoho města a já jim za to tleskám!

Příběhy neobyčejné energie – Ornitolog

Milan Klepikov

1. Sbohem jazyku (Adieu au langage, r. Jean-Luc Godard)

2. Milovat, pít a zpívat (Aimer, boire et chanter, r. Alain Resnais)

3. Jauja (Jauja, r. Lisandro Alonso)

4. Osamělý hrdina (L’intrepido, r. Gianni Amelio)

5. Antiphon (Antiphon, r. Peter Kubelka)

6. Je těžké být bohem (Trudno byt bogom, r. Alexej German)

7. Žárlivost (La Jalousie, r. Philippe Garrel)

8. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, r. Martin Scorsese)

9. Saint Laurent (Saint Laurent, r. Bertrand Bonello)

10. Malej Quinquin (P´tit Quinquin, r. Bruno Dumont)

Co ještě „stálo za to“ v roce 2014? Potkat Bonga Joon-ho v zemi Karla Zemana (Snowpiercer), akustická hysteria tropicana v Brazílii Klebera Mendonҫy Filha (O som ao redor), holčičí nebe nad Paříží Pascale Ferranové (Ptáci a lidé), válka pohlaví na pozadí prezidentských voleb u Justine Trietové (Bitva u Solférina) nebo abstrahovaná do věčného bezčasí u Romana Polanského (Venuše v kožichu), ženské hry na pravdu u Oliviera Assayase (Sils Maria) a film Jonathana Glazera, o kterém teprve se zpožděním několika dní zjistíte, že ho máte pod kůží.

Godard

Jan Křipač

Film roku:

Sbohem jazyku (Jean-Luc Godard)

+ další v libovolném pořadí:

High Water + Single Stream (r. Paweł Wojtasik)

Brouillard – passage #14 (Alexandre Larose)

Emblem + The Focus (Rei Hayama)

Malej Quinquin (Bruno Dumont)

Pod kůží (Jonathan Glazer)

Three Landscapes (Peter Hutton)

Jauja (Lisandro Alonso)

Deep Sleep (Basma Alsharif)

Venuše v kožichu (Roman Polanski)

Tonnerre (Guillaume Brac)

Mapy ke hvězdám (David Cronenberg)

Milované sestry (Dominik Graf)

Pan (Anton Ginzburg)

Milovat, pít a zpívat (Alain Resnais)

Epistrofi stin odo Aiolou (Maria Kourkouta)

Godzilla (Gareth Edwards)

Dead Reckoning (Zbyněk Baladrán)

Woori Sunhee (Hong Sang-soo)

O porto (Clarissa Campolina, Julia De Simone, Luiz Pretti, Ricardo Pretti)

Glazer

Michal Kříž

Již tradičně jsem některé tituly, na které jsem se velmi těšil (a těším) neviděl; za všechny rád zmíním následující: Milovat, pít a zpívat (Aimer, boire et chanter, r. Alain Resnais, 2014), Sbohem jazyku (Adieu au langage, r. Jean-Luc Godard, 2014), Toulaví psi (Jiao you, r. Tsai Ming Liang, 2013) nebo například Jauja (r. Lisando Alonso, 2014). Připojuji (nečíslovaný) seznam filmů, které považuji v roce 2014 za zajímavé, stojící prostě za zmínku. Zvlášť řadím české filmy, některé si v českém kontextu zaslouží aspoň zmínku.

Malej Quinquin (P’tit Quinquin, r. Bruno Dumont, 2014)

Zimní spánek (Kış Uykusu, r. Nuri Bilge Ceylan, 2014)

Pod kůží (Under the Skin, r. Jonathan Glazer, 2014)

Chlapectví (Boyhood, r. Richard Linklater, 2014)

Křížová cesta (Kreuzweg, r. Dietrich Brüggemann, 2014)

Leviathan (r. Andrej Zvjagincev, 2014)

Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, r. Martin Scorsese, 2013)

Černé uhlí tenký led (Bai ri yan huo, r. Diao Yinan, 2014)

Nepochopená (Incompresa, r. Asia Argento, 2014)

Oba filmy Denise Villeneuva: Zmizení (Prisoners, 2013) a Nepřítel (Enemy, 2013)

Zůstává tvou radostí (Que ta joie demeure, r. Denis Côté, 2014)

Vyšší moc (Turist, r. Ruben Östlund, 2014)

Bílý Bůh (Fehér isten, r. Kornél Mundruczó, 2014)

České filmy:

Cesta ven (r. Petr Václav, 2014)

K oblakům vzhlížíme (r. Martin Dušek, 2014)

Velká noc (r. Petr Hátle, 2014)

V tichu (r. Zdeněk Jiráský, 2014)

Scorsese

Matěj Nytra

10 největších (kino)zážitků oslnivého roku:

Jauja (r. Lisandro Alonso, 2014) – magický návrat mistra z ústraní (http://www.fantomfilm.cz/?p=2346)

Zaklínadlo k odehnání temnoty (A Spell to Ward Off the Darkness, r. Ben Rivers, Ben Russell, 2013) – tajuplné Riversovo (+ Russellovo) zkombinování metody (http://www.fantomfilm.cz/?p=2350)

Malej Quinquin (P’tit Quinquin, r. Bruno Dumont, Francie, 2014)

Mami! (Mommy, r. Xavier Dolan, 2014) + Tom na farmě (Tom à la ferme, r. Xavier Dolan, 2013)

Vyšší moc (Force Majeure/Turist, r. Ruben Östlund, 2014)

Neznámý od jezera (L’inconnu du lac, r. Alain Guiraudie, 2013)

Sbohem jazyku (Adieu au langage, r. Jean-Luc Godard, 2014)

Běloby (Güeros, r. Alonso Ruiz Palacios, 2014)

Šílená láska (Amour fou, r. Jessica Hausner, 2014)

+ další chefs-d‘œuvre silného francouzského dvouletí: Milovat, pít a zpívat (Aimer, boire et chanter, r. Alain Resnais, 2014), Ptáci a lidé (Bird People, r. Pascale Ferran, 2014), Žárlivost (La jalousie, r. Philippe Garrel, 2013), Modrý pokoj (Le chambre bleue, r. Mathieu Amalric, 2014), Únos Michela Houellebecqa (L’Enlevement de Michel Houellebecq, r. Guillaume Nicloux, 2014)

+ španělské objevy Snílci (Los ilusos, r. Jonás Trueba, 2013) a surrealistická animační série Ancha es Castilla/N’importe quoi (r. Sergio Caballero, 2014) + skutečná „master class“ Alberta Serry v Jihlavě

+ hravost románové struktury Nymfomanky (Nymph()maniac, r. Lars von Trier, 2013), znehybnělé zoufalství vnitřního pláče Toulavých psů (Jiao You, r. Ming-liang Tsai, 2013), audiovizuální atmosféra Pod kůží (Under the Skin, r. Jonathan Glazer, 2013) a čapkovské vize Ona (Her, r. Spike Jonze, 2013)

+ Velkolepé muzeum (Das große Museum, r. Johannes Holzhausen, 2014) jako vtahující „atrakční“ dokument (v duchu harvardského SEL), k němuž můžeme připojit esejistickou mozaiku Museum Hours (r. Jem Cohen, 2012) a naopak (u nás zatím neuvedený) portrét londýnské National Gallery (r. Frederick Wiseman, 2014) – každý přístup jiný, originální, fascinovaný prostředím i tajemstvím v něm

+ Ahoj, mám se dobře (r. Johana Švarcová, 2013), projekční performance Jak se dělá počasí (r. Martin Ježek, Lukáš Jiřička, 2014 + její rozhlasová varianta), projekty Romana Štětiny; stále čekání na tituly „možné“ nové vlny českého filmu…

Alonso

Rudolf Schimera

Filmy:

Novinky z roku 2014 budu dohánět ještě několik dalších let, ale z toho mála, co jsem stihl vidět (v kinech, soukromě nebo na festivalech) uvádím jen to, co mi stále rezonuje v paměti. Za zmínku určitě stojí Fincherův film Zmizelá, který mě donutil přehodnotit jeho tvorbu, naopak stále větším zklamáním jsou pro mě Cronenbergovy další a další společensky kritické a nehororové filmy. Trochu opomenutou se stala Polanského Venuše v kožichu, která potvrdila mistrovu slabost obsazovat vlastní manželku do poměrně choulostivých rolí. Pokud byl 2014 pro mne osobně bohatý na nějaký žánr – byl to např. u nás oficiálně neuvedený, relativně civilní thiller o pomstě Out of Furnace (r. Scott Cooper, 2013) a poté dva filmy Denise Villeneuva mrazivé Zmizení (2013) a paranoidní Nepřítel (2013). Hlavní herec obou filmů, Jake Gyllenhaal, se objevil i v mém chef d´ouvre roku – Slídil (r. Dan Gilroy, 2014).

Z nehollywoodské tvorby považuji za nejvýznačnější a (bohužel) definitivně poslední snímky režisérů Alexeje Germana – Je těžké být bohem a Alaina Resnaise – hříčka Milovat, pít a zpívat. Pro milovníky italského žánru giallo, které trápí otázka psychické stability jeho autorů,kteří si pořizovali rodiny, byl minimálně poučným snímek Asie Argento Incompresa.

Dokumenty:

Tento rok jsem měl štěstí na dokumenty věnující se opomíjeným oblastem cinefilie, a to hned tři kusy. Jednak Rewind This! (r. Josh Johnson, 2013), který prezentuje současnou revizi fenoménu VHS a zhodnocování dědictví, které toto médium filmu přineslo. Poučným a zábavným byl i příběh společnosti Cannon Group a šílených producentů Menahema Golana a Yorama Globuse Electric Boogaloo: The Wild Untold Story of Cannon Films (r. Mark Hartley, 2014), kteří obohatili kinematografii o jména jako Michael Dudikoff, Jean-Claude Van Damme či Chuck Norris. A nakonec pro mě dosti pozdní objev dokumentu Cinemania (r. Angela Christlieb, Stephen Kijak, 2002) o pětici skalních kinofilů z New Yorku, kteří přizpůsobili životy absolutně své obsesi chození do kina a složitému plánování, aby to všechno stihli. K zajímavým patřila i objevná dvou a půl hodinová biografie hudebníka Briana Ena – Brian Eno: 1971–1977 – The Man Who Fell to Earth (2012) mapující jeho předambientní období.

Pozoruhodným počinem je i youtube blog Petera Jacksona Making Of „The Hobbit: An Unexpected Journey“ Full | All of Production Blogs 1-9 (https://www.youtube.com/watch?v=qWuJ3UscMjk) o přípravě monumentální trilogie, který je v zásadě zajímavější než výsledné filmy.

Seriály:

Rok 2014 byl úrodným na filmově zajímavé seriály. Za zmínku stojí Fincherův pokračující projekt House of Cards 2 (2014), parodující mocenské hry ve Washingtonu, Soderberghovu naturalistickou sondu do počátků medicíny Knick (2014) a zejména lovecraftovský noir True Detective (2014), který byl možná největší seriálovou událostí minulého roku. Neprávem opomíjeným se stala série Halt and Catch Fire (2014) na téma raného vývoje prvních osobních počítačů v 80. letech a komediální seriál na podobné téma Sillicon Valley (2014), který byl zasazen do současnosti a parodoval snahu mladých programátorů být jako Steve Jobs.

Polanski

Komentáře

Komentáře: 3

  1. […] filmy loňského roku ještě jednou, vlastně dvakrát, podle Reverse Shot a podle FANTOMblogu. Nestačí? Opravdu obsáhlá anketa je k nalezení také na stránkách Senses of Cinema. Na […]

  2. canada goose sale uk napsal:

    belstaff eyewear vancouver hotel
    canada goose sale uk http://winter.jacket-mall.co.uk/

  3. Kuba napsal:

    A filmy roku 2015 nebudou? i když ono to vypadá, že tady už nikdo nepíše :-(

Napište komentář