FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

Bratři z donucení

| DVD/Blu-ray
21. 03. 2009 |

Na rozdíl od filmů Zbouchnutá, Superbad či Kopačky komedie Adama McKaye zatím do širšího povědomí českých diváků nepronikly. Je to způsobeno nejspíš tím, že – ačkoli produkovány úspěšným Juddem Apatowem – vykazují ještě více ztřeštěnosti, vulgarity a odkazů na americké reálie než ostatní snímky Apatowovy skupiny. Pro většinové publikum – zvláště evropské, navyklé na jiný způsob humoru – mohou být už za hranicí přijatelnosti. Zatímco u Zbouchnuté nebo Kopaček se divák, odmítající značnou míru nadsázky, mohl spolehnout alespoň na zřetelný vývoj zápletky (přece jen „romantický“ vztah mezi mužem a ženou), u McKayových filmů je příběh mnohem více v pozadí – zastřen různými skeči, parodickými odkazy a nesmyslnými odbočkami.

Ale právě tato nezvyklá, rozrušující kompozice je u McKaye to nejzajímavější. Ve svém základu mají jeho komedie stále stejnou kostru: sledují vzestup a pád, ve kterém dojde hrdina „poznání“, jež ho vrátí nazpět do života. Tedy typický půdorys hollywoodské komedie, který je ovšem v tomto případě rozdroben mezi situace, jež nepřispívají k jeho rozvoji, ale fungují samy o sobě. Tyto situace mohou být čistými gagy, rozmáchlými variacemi jednoho prvku (časté „hudební“ vstupy) nebo parodickým shazováním známého fenoménu – vždy však mají sloužit k vyvolání smíchu u diváka. McKayovým přínosem je jejich svérázná stylizace, nikoli schopnost dokonale vyprávět.

 

Vzestup a pád hrdiny je u McKayových filmů vždy spojen s otázkou přátelství. Ve Zprávaři ztrácí narcistní hlasatel nejen svůj job, ale i celý vysílací tým věrných nohsledů (neopakovatelně ztvárněných apatowskými herci v čele se Stevem Carellem). Podobně v Nejrychlejším jezdci je automobilový šampion opuštěn nejen svou manželkou, ale i nejlepším přítelem (ten se s ní samozřejmě ihned ožení). V Bratrech z donucení se schéma nejprve obrací: přibližně čtyřicetiletí staří mládenci žijící u svých rozvedených rodičů jsou nuceni naráz bydlet pod jednou střechou, protože si otec jednoho zval matku druhého – ale nakonec všechno zapadá do známé šablony. Bratři se přes naprosto antagonistické charaktery spřátelí (sbližuje je zastydlá puberta), rozběhnou spolu podnik, jež nemá pražádnou naději na úspěch, rozejdou se, aby mohli konečně dospět. Teprve potom se jejich přátelství dostane na novou, opravdovější, ale méně bláznivou (a zábavnou) úroveň. Film musí skončit.

Jednotlivé humorné situace a skeče útočí v Bratrech z donucení, stejně jako v jiných McKayových filmech, hlavně na tradiční americká témata: rodinu, výchovu, kariéru, úspěch a showbyznys. Přitom se ukazuje, že tyto hodnoty nemusí být vůbec v souladu: rodina produkuje nevychované spratky a neurotické rodiče, kariéra nevede k osobní satisfakci, ale ke krachu, dokonalá spořádanost ústí v bezúčelný chaos. Výsledkem není nějaká harmonická kultura, nýbrž vulgární svět, přesycený zábavou. McKayova někdy až agresivní nadsázka pracuje s abnormalitami, které se v neustálém toku masmédií, jímž jsme zaplaveni, stávají postupně přijímanými. Přehnaný gag nás z tohoto proudu vytrhuje a úsměv přechází ve škleb. Hrdinové, kteří stejně jako my nacházejí zálibu v kýči, se musí na chvíli zastavit – aby si mohli dál pobrukovat „Ice Ice Baby“ a nezbláznit se z toho.

 

I když zůstávají Bratři z donucení vyostřeným a nápaditým filmem, přesto postrádají množství překvapivých gagů, které jsme mohli vidět v Nejrychlejším jezdci a hlavně ve Zprávaři (srážka s motorkářem na mostě, rvačka televizních „gangů“ nebo sex jako pokleslá animovaná vsuvka jsou prostě nedosažitelné). Autoři filmu – k McKayovi a obligátnímu Willu Ferrellovi přibyl John C. Reilly – se tentokrát zaměřili více na oba hlavní charaktery a jejich vzájemnou srážku. Až dosud dominovala McKayovým komediím jedna ústřední mužská postava (zosobněná Ferrellem), na níž se soustřeďoval veškerý humor za pomoci letmo načrtnutých vedlejších protagonistů. Zde se humor rozděluje rovným dílem mezi dvě propracované postavy, což mu někdy ubírá na razanci. V gagu není rovnocenných partnerů, vždy musí být někdo slabší a prohrát. Můžeme říct, že v gagu, narozdíl od života, není přátelství možné.

Jan Křipač

Bratři z donucení (Step Brothers, USA 2008)

režie: Adam McKay

scénář: Adam McKay, Will Ferrell

kamera: Oliver Wood

hudba: Jon Brion

střih: Brent White

hrají: Will Ferrell (Brennan Huff), John C. Reilly (Dale Doback), Mary Steenburgen (Nancy Huff), Richard Jenkins (Robert Doback) a další.

Bonton, 98 min.

Komentáře

Komentáře: 1

  1. canada goose sale uk napsal:

    belstaff jeans lucky 011
    [url=http://winter.jacket-mall.co.uk/]canada goose sale uk[/url]

Napište komentář