FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

Večer na počest Francise Forda Coppoly (*7.4.1939)

| Večery Fantomu
02. 04. 2009 |

pondělí 6. dubna, 19.00, filmový sál FF UP

Jedna od srdce

Krach. Ostuda. Propadák. Zároveň jeden z vizuálně nejsmělejších projektů v dějinách kinematografie. Po dokončení velkolepé Apokalypsy zamýšlel Francis Ford Coppola natočit skromný muzikál s malým rozpočtem. Nakonec se z něho stal monstrózní spektákl, který se svými 27 miliony dolarů pohltil sám sebe. Nevydělal a se svojí obskurní poetikou byl odsouzen k posměškům kritiků.

Manželství Frannie a Hanka je po pěti letech před rozpadem. Oba hledají únik ze všední reality ve fantaziích a paralelních vztazích. Pohřbí jejich noční dobrodružství skomírající lásku, nebo ji naopak znovu oživí?

Coppola nechal vybudovat prostředí Las Vegas, ve kterém se příběh odehrává, kompletně ve svém nově otevřeném ateliéru Zoetrope. Umělé stavby, neonová světla, dráždivé barvy podtrhují snovou atmosféru a posouvají ji až k hranici kýče. Naopak zemité songy Toma Waitse odporují romantické nasládlosti. A k tomu všemu Nastassja Kinski ve svém vrcholném hereckém období – to jsou všechno důvody jít na film (jak říká jeden jeho trailer), „který jste nikdy neviděli.“

Francis Ford Coppola: Jedna od srdce (One from the Heart)

USA 1982

hrají: Frederic Forrest, Teri Garr, Nastassja Kinski, Raul Julia ad.

hudba: Tom Waits

anglické znění, 107 min.

Komentáře

Komentáře: 2

  1. Milan napsal:

    …ale bohužel to tentokrát nevyjde. A bude mě to hodně dlouho mrzet, protože zrovna tohoto Coppolu toužím vidět už delší dobu. P.S. Mám dojem, že na plakátku máte u Tarra špatné datum.

  2. Hanka napsal:

    …díky za upozornění, datum je opraveno!

Napište komentář