FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

David Gatten v Praze

| Aktuálně
07. 11. 2013 |

GAmerický experimentální filmař sestavil dva autorské programy, které představí 27. 11. v kině Ponrepo a o den později v komunikačním prostoru Školská 28.

Gattenova tvorba je soustředěna na významové a estetické souvislosti mezi pohyblivým obrazem a psaným textem, ať už se jedná o deníkové záznamy, beletrii či vědecké traktáty. Staré manuskripty, vzácné tisky i omšelé rodokapsy působí jako zdroj historického poznání, čtenářského potěšení a zároveň výtvarného účinku. V Gattenových kompozicích nabývají nečekaných vztahů za použití technik přímého snímání, optické kopírky, ruční manipulace s materiálem či působení chemických procesů na filmovou emulzi. Hlavním prostředkem vyjádření zůstává pro Gattena stále 16mm film, ačkoli v poslední době se autor přiklání i k digitálnímu obrazu – ať už v kombinované formě (By Pain and Rhyme and Arabesques of Foraging) či samostatně (The Extravagant Shadows).

Některé své filmy včleňuje David Gatten do širších tematických řad. Nejvýznamnější z nich je stále nedokončená Secret History of the Dividing Line. Série, rozvržená do devíti dílů, je inspirována monumentální knihovnou o čtyř tisících svazcích amerického spisovatele a politika Williama Byrda II. Pasáže ze spisů se prolínají s citacemi z rodinných dokumentů, soukromé korespondence a dalších dobových záznamů. S každým novým dílem se znovu začítáme do tajemství knihovny, která v sobě uchovává obraz jedné historické epochy.

Kromě své tvorby se Gatten věnuje také výuce filmu na několika amerických univerzitách a kurátorské činnosti. Spolu se svou ženou, spisovatelkou Erin Espelie, pořádá ve svém domovském Four Mile Canyon v Coloradu společné večery filmu a poezie a jako zakládající člen místní filmové společnosti vede diskuze o „etice filmové tvorby a diváctví“. Jeho filmy, prezentované na festivalech i samostatných výstavách, jsou dnes součástí prestižních institucionálních (BFI, Whitney, Art Institute of Chicago) i soukromých sbírek.

www.bio-ponrepo.cz

www.skolska28.cz

Jan Křipač

 

Komentáře

Bez komentářů

Napište komentář