FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

Večer Fantomu 9. 3.

| Aktuálně, Večery Fantomu
20. 03. 2009 |

19:00 ve filmovém sále FF UP, Křížkovského 10, Olomouc

Ingmar Bergman: Obřad

Švédsko 1969

hrají: Ingrid Thulinová, Anders Ek, Gunnar Bjornstrand, Ingmar Bergman ad.

čes. tit., 72 min.

Spolu s Personou Bergmanův nejradikálnější film byl natočen původně pro švédskou televizi, později se dočkal i distribuce v kinech a na DVD. Pobídkou k němu byla autorova frustrace z poměrů ve stockholmském Královském divadle, která byla přetvořena ve volné obrazy atakující moderní měšťáckou morálku, vkus a kulturní projevy.

Soudce vyslýchá tři herce, obviněné z příliš obscénního představení. Během výslechu se rozplétají jejich vzájmené vztahy, stejně jako složité charaktery. Emocionálně nevyrovnaný Sebastian propadá alkoholu, ale zároveň je kreativním motorem skupiny. Má poměr s odtažitou Theou, která z tohoto světa uniká do svých neujasněných náboženských představ. Je vdaná za Sabastienova nového uměleckého partnera, trpělivého a vždy disciplinovaného Hanse. Tito tři se potřebují se stejnou měrou, s jakou se vůči sobě odcizují. Soudce nejpve využívá této nejistoty, ale postupně se stává součástí jejich světa. Účastní se jejich soukromé seance pod názvem Obřad, která je pro trojici vhodnou příležitostí k pomstě…

Bergman inscenuje jednotlivé výjevy výhradně do uzavřených interiérových prostorů – moderně dekorovaných chladných kanceláří a hotelových pokojů. Stohost výpravy, zvýrazněná ještě černobílým obrazem, je prorážena stylizací divadelních kostýmů a masek. Herectví přechází od psychologického detailu k ritualizovanému gestu. Filmová iluze je vyvrácena pravdou divadla.

Komentáře

Bez komentářů

Napište komentář