FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

70MM FILM FEST KRNOV

| Filmové festivaly / Film Festivals
10. 03. 2010 | ,

KRRR!

70MM FILM FEST KRNOV

5. PŘEHLÍDKA 70MM FILMŮ

KRNOV 9.-11. DUBNA 2010

Ve dnech 9. – 11. dubna 2010 pořádá Městské informační a kulturní středisko Krnov 5. ročník Přehlídky 70mm filmů. K pátému výročí si pořadatelé nadělili název, který chtějí používat i v dalších letech.

„Název přehlídky KRRR! vznikl v agentuře Filmochod, která má na starosti sjednocenou vizuální prezentaci naší akce. Má několik významů. KRRR! může být chápáno jako citoslovce – skupina souhlásek evokující zvuk promítacího stroje, nebo z fonetického hlediska jako kombinace neznělých a znělých hlásek (pozn. zadopatrové a zubních) tvořících (pro cizince téměř nevyslovitelný) začátek názvu města Krnov. Jedná se o originální nápad, který při schvalování vzbudil bouřlivé reakce, a doufáme, že diváky a návštěvníky zaujme a přiláká“, přiznává Kateřina Lindovská, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska v Krnově.

Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v zemích Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie s původním, až šestikanálovým magnetickým záznamem zvuku na 105 metrů čtverečních zahnutého plátna. Přehlídka má za úkol připomenout dnes již ve střední Evropě nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem.

S ohledem na 65. výročí ukončení 2. světové války byly do programu přehlídky vybrány dva tituly, které budou mít v ČR svou kinopremiéru. Prvním z nich je životopisný snímek Generál Patton (1970) a druhým válečné špionážní drama Operace Crossbow (1965).

Kromě filmů čeká na návštěvníky přehlídky malá výstava promítací techniky v předsálí kina, výstava filmových plakátů, přednášky, referáty a zajímavé postřehy k jednotlivým filmům.

Akci organizuje Městské informační a kulturní středisko Krnov ve spolupráci s Městem Krnov a Asociací českých filmových klubů za podpory Ministerstva kultury České republiky. Na akci spolupracuje rovněž Polska federacja dyskusyjnych klubów filmowych.

Předchozí ročníky:

2006

Tento ročník přehlídky nabízel především sovětskou produkci – působivý životopisný snímek Vzlet (1979) o životě průkopníka teorie raketových letů K. E. Ciolkovského, hudební drama Cikáni jdou do nebe (1975) nebo tendenčně zaměřenou epopej Vojáci svobody (1977) – ale i západní sci-fi – Zajati vesmírem (USA 1969), Vetřelec (USA 1979), Ikaros (Signále – Ein Weltraumabenteuer, NSR 1970).

2007

V tomto roce byla na přehlídce poprvé v ČR uvedena 70mm kopie filmu Doktor Živago (USA 1965) s Omarem Sharifem a Geraldinou Chaplin, historický velkofilm Potopa (Polsko 1974) nebo např. unikátní německý dokument Létající Clipper (NSR 1962).

2008

Mezi tituly, které byly na přehlídce k vidění, byl například stále populární muzikál West Side Story, historický film Kazimír Veliký, východoněmecká historická komedie Hejtman Florián, nebo historické velkofilmy Spartakus a Lawrence z Arábie (celostátní premiéra – film nebyl nikdy v české filmové distribuci).

2009

4. ročník byl oslavou výročí 40 let od spuštění 70mm projekce v kině Mír 70 Krnov. Proto na programu nemohla chybět komedie Báječní muži na létajících strojích, která projekci „sedmdesátek“ v Krnově odstartovala. Magnetem přehlídky byly takové tituly jako: 2001: Vesmírná odysea, Terminátor 2: Den zúčtování, Neuplatní, nebo film Poslední údolí, který byl uveden v české kinopremiéře. Z nových titulů byl na formátu 70mm představen film Paříž 36.

Aktuální ročník

Organizátoři postupně navazují kontakty s pořadateli obdobných přehlídek 70mm filmů v západní Evropě a kontaktují světové archívy i soukromé sběratele, kteří jsou schopni zapůjčit jak celé filmy, tak i fragmenty pro potřeby seminářů.

Pavel Tomešek – vedoucí Kina Mír 70 Krnov:

„Najít sjednocující dramaturgický prvek pro výběr jednotlivých titulů není vůbec jednoduché, neboť nabídka filmů ve formátu 70mm je celosvětově omezená. Proto jsme obdobně jako v loňském roce „zalistovali kalendářem“ a s překvapením jsme zjistili, že nejjednodušší bude znovu využít různá výročí. Tím hlavním pro nás bylo 65. výročí ukončení 2. světové války. Válečné filmy plně využívaly možností velkého filmového formátu, zvláště v hromadných bojových scénách. Proto uvedeme v kinopremiéře životopisný film Generál Patton o kontroverzním americkém veliteli a méně známý špionážní snímek Operace Crossbow, který vychází z historické anglo¬americké tajné operace zaměřené na likvidaci raket dlouhého doletu V1 a V2 na území nacistického Německa. Třetím snímkem s válečnou tématikou měl být americký muzikál Za zvuků hudby (pozn. děj je zasazen do rakouských Alp po připojení Rakouska ke Třetí říši – tzv. Anschluss). S ohledem na omezené finanční možnosti letošního ročníku jsme ale nuceni uvedení tohoto snímku přesunout do některého z dalších ročníků.“

Další výročí jsou svázána buď s daty natočení jednotlivých snímků – Generál Patton (1970 = 40 let), Operace Crossbow (1965 = 45 let), nebo se dají najít v jejich námětu – Gándhí (6.4.1930 došlo při tzv. Solném pochodu k porušení zákona o těžbě soli v Indii a tato akce zahájila boj za osamostatnění Indie z anglické nadvlády).

„Po zkušenostech z předchozích ročníků chceme v rámci přehlídky představit filmový formát 70mm jako jedinečnou atrakci své doby. Proto v programu nesmí chybět filmy s náměty sci-fi. Diváci tak budou mít šanci vidět na velkém plátně dnes již kultovní snímky Superman, Batman, Vetřelci, nebo hororovou klasiku Vymítač dábla. Jedná se sice o obecně známé tituly, ale filmové plátno těmto filmům dodává neopakovatelnou atmosféru, které není schopno dosáhnout žádné domácí kino,“ dodává Pavel Tomešek.

Do krnovského kina v současné době míří kopie z evropských i amerických archívů, jiné přivezou na přehlídku soukromí sběratelé. Ačkoli se pořadatelé snaží zajistit ty nejkvalitnější kopie, jsou omezeni nejen jejich dostupností, ale i stářím materiálu.

„Jak již pravidelní návštěvníci akce vědí, některé kopie trpí jistou ztrátou barevnosti a posunem k červeným tónům. Tato závada je dána výrobním procesem určitých filmových materiálů a je to fakt, se kterým se musíme u kopií starých 30-50 let smířit. Naší snahou je sehnat kopie co nejkvalitnější, ale ne u všech byl proveden digitální přepis a rekonstrukce na nový 70mm filmový pás. I přesto nás dovedou překvapit množstvím zachycených detailů. Zároveň se jedná o filmy, které pravděpodobně nikde jinde v ČR na filmovém plátně neuvidíte“ upozorňuje Pavel Tomešek na „záludnosti“ archivních snímků.

Bližší informace můžete získat na webových stránkách přehlídky na adrese http://www.krrr.cz nebo http://www.70mmkrnov.cz

Pro účastníky je nabízena výhodná akreditace na 3 dny za 600,- Kč, akreditace na dva dny 500,- Kč (studenti sleva 40% do 26 let věku, členové Filmových klubů sleva 20% po předložení průkazu FK). Vstupné na jednotlivé filmy bez akreditace bude v rozpětí 50-100 Kč. Počet jednotlivě prodávaných míst bude omezen počtem akreditovaných účastníků přehlídky.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Program

Na celý víkend jsme připravili celkem osm celovečerních „sedmdesátek“ a několik fragmentů 70mm filmů.

O úvody k jednotlivým filmům se podělí filmoví recenzenti, pedagogové uměleckých škol a dramaturgové veřejnoprávních médií.

Pátek 9.4.

Superman – USA /VB/Kanada 1978, 143 min., rež. Richard Donner, film, který přivedl k životu komiksovou legendu, 3x nominace Oscar.

Kozoroh jedna (Capricorne One) – USA/VB 1977, 123 min., rež. Peter Hyams, ani 41 let po přistání člověka na Měsíci neutuchají konspirační teorie o jedné velké blamáži. Této teorie využili i tvůrci filmu, pouze Měsíc zaměnili za Mars. Mise byla podvod, vraždy byly skutečné.

Generál Patton (Patton) – slavnostní zahájení přehlídky – USA 1970, 172 min., rež. Franklin J. Schaffner, vyobrazení kariéry kontroverzního amerického generála během 2. světové války, 7x Oscar včetně Nejlepší film.

Sobota 10.4.

Operace Crossbow (Operation Crossbow) – VB 1965, 115 min., rež. Michael Anderson, v tomto špionážním válečném dramatu se spojenečtí agenti snaží infiltrovat německé výzkumné raketové pracoviště. Akční fikce na základě historické anglo-americké operace Crossbow zaměřené na likvidaci raket dlouhého doletu V1 a V2.

Gándhí (Gandhi) – VB/Indie 1982, 191 min., rež. Richard Attenborough, Biografie Mohandase K. Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až na pozici duchovního vůdce v Indii. 8x Oscar včetně Nejlepší film + 3x nominace.

Batman - USA/VB 1989, 126 min., rež. Tim Burton, Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker, na scénu ovšem nastupuje Temný rytíř… 1x Oscar.

Vetřelci (Aliens) – USA/VB 1986, 137 min., rež. James Cameron, druhý díl ságy, tentokrát ne všichni proti jednomu, ale Ripleyová se skupinou speciálně vycvičených vojáků proti tisícihlavé smrtící síle vetřelců na nedávno osídlené kolonii. 2x Oscar + 5x nominace.

Vymítač ďábla (The Exorcist) – USA 1973, 122 min., rež. William Friedkin, hororová klasika, která v době uvedení vyvolala skandál světového formátu. 2x Oscar + 8x nominace.

Neděle 11.4.

Ukázky z hudebních filmů – seminář

Operace Crossbow

Generál Patron

Vetřelci

Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a města Krnov.

Komentáře

Bez komentářů

Napište komentář