FANTOMblog

blog filmového magazínu FANTOM

Z Cannes na Slovensko: Art Film Fest

| Aktuálně, Filmové festivaly / Film Festivals
07. 06. 2012 | ,

V Česku panuje představa, že Karlovy Vary jsou prvním festivalem, který krátce po Cannes uvádí filmy, jež se tam odpremiérovaly. Není tomu tak. Například hned v sousedním Slovensku se každoročně v polovině června koná tamní nejznámější festival – Art Film Fest v Trenčianských Teplicích, který mnohé z nich představí. Jistě: festival má za sebou krátkou historii (letos bude jubilejní 20. ročník) a nepatří do A kategorie, takže se v soutěži objeví snímky bez světové premiéry. Přesto je program dobře sestaven a obsahuje několik položek, které stojí za pozornost.

Především jsou to ony filmy z Cannes, zařazené do sekce Evropská zákoutí. Diváci budou moci zhlédnout nejdiskutovanější z nich – Lásku Michaela Hanekeho, která získala Zlatou palmu. Z dalších oceněných filmů bude promítnut Za kopci Cristiana Mungia (nejlepší scénář a herečka). V programu se objeví i tři kontroverzní počiny canneské hlavní soutěže: Holy Motors Leose Caraxe, Ráj: Láska Ulricha Seidela a Cosmopolis Davida Cronenberga. Z ostatních festivalů byly vybrány mj. skvělé Alpy Yorgose Lanthimose (Benátky), Klip Maji Miloš (Rotterdam) nebo Je to jen vítr Bence Fliegaufa a César musí zemřít bratrů Tavianiových (oba Berlín). Tím však výčet zdaleka nekončí.

Art Film Fest nabízí také několik retrospektiv, z nichž zaujme např. fokus na současný britský film (viz poslední číslo Fantomu) nebo pro zahraniční diváky a novináře důležitá přehlídka aktuální slovenské tvorby. Hlavními hosty festivalu, který proběhne od 16. do 23. června, budou Emmanuelle Béart, Ben Kingsley a Andrej Končalovskij. Jeho Strýček Váňa, viděný znovu na plátně, slibuje silný zážitek. Zkrátka: na Slovensko se za filmem vyplatí jezdit.

www.artfilmfest.sk

(red)

Komentáře

Bez komentářů

Napište komentář